Egymásra hangolva

Egymásra hangolva

A boldogság a rendrakással kezdődik

Sebestyén-Tóth Orsolya:

Mit jelent a rend?
Általánosságban az olyan idilli helyzetet nevezzük rendnek, amikor a minket körbevevő tárgyakkal harmóniában tudunk lenni, amikor azt érezzük, hogy el tudunk lazulni, a lelkünk megnyugszik. Egyénenként mégis másképp értelmezzük a rend fogalmát. Ami az egyikünknél rendnek számít, az a másikunknak őskáosz, és fordítva. Van, aki már azt is rendetlenségnek érzi, ha néhány játék, egy-két ruhadarab hever a lakásban, másnak pedig az sem zavaró, ha jóval több holmi marad szem előtt. Vagyis a „rend” esetében nagyon szubjektív fogalomról beszélünk, meglehetősen különböző a tűréshatárunk e tekintetben. Épp ezért érdemes különbséget tenni rend és rend között.
 

Egymásra hangolva

Hol vannak a türelem és az elfogadás határai?

Utazás közben hallottam, ahogy két hölgy indulatosan beszélgetett egy harmadikról. Felháborodva részletezték, hogy ez a közös ismerősük mi mindent enged meg a férjének, szerintük túlzottan alkalmazkodó. Ők ezt bizony nem tűrnék el, tudnia kell mindenkinek, hogy hol a határ! És ha nem, akkor majd ők megmutatják.
Ekkor egy korábbi beszélgetés is eszembe jutott, amikor nekem mondta valaki, hogy túl sokat t űrök el a férjemnek, amikor látta, hogy vásárláskor a blokkokat összegyűjtöm, mert a férjem minden kiadást és bevételt könyvel. Ez az ismerősöm nagy hangon kijelentette, hogy őt aztán senki se számoltatná el. Egyik beszélgetés háborgó résztvevőiről sem tudhatjuk már meg, hogy fordított helyzetben valóban meg tudnák-e védeni magukat, vagy csak a másik megítélésében ennyire okosak. Ahogy azt sem tudhatjuk meg, hogy az első beszélgetés célpontja valóban túl sokat enged-e meg a férjének, el van-e nyomva, vagy éppen szelíd, bölcs, önfeláldozó szeretettel cselekszi azt, amit tesz.
Egymásra hangolva

Hogyan mondjam el neked? - Tegyünk az elhidegülés ellen!

Az egyik legmegdöbbentőbb házassági válságtünet, amikor nem tudnak egymással érdemben beszélgetni a párok. Fogalmuk sincs, mi zajlik a másik lelkében, minek örülne, mire vágyik, mitől fél vagy szorong. Jó hír viszont, hogy ha sikerül feltárni, mi van a háttérben, a harmónia helyreállhat. De hogyan tárjuk fel egymás előtt a gondolatainkat, ha nem tudunk már beszélgetni?
Egymásra hangolva

A Diána-rejtély

Lassan huszonnégy éve, hogy az angol tün-
dérmese véget ért a „szívek hercegnője”, Diá-
na halálával. Sok szegény és nehéz sorsú em-
ber reménye vált valóra a mindig mosolygó

hercegné közelségében, aki együtt érzett a
szenvedőkkel. Lady Diána Frances Spencer

életét és tragédiáját számos média feldolgoz-
ta, ami sok kérdést felvethet a sorsa iránt ér-
deklődőkben. S bár nem sok az esély arra,

hogy valamely királyi család tagjává váljunk,

mégis tanulságos látnunk Diána mentális küz-
delmeinek a lelki törvényszerűségeit. Ezek

kö zül szemezget Monostori Mária pedagógus-
lel kigondozó.

Egymásra hangolva

A nemek harca - harc a nemekért?

 

Az elmúlt hónapokban Magyarországon, de az Európai Parlamentben is nagy vihart kavart a magyar parlament többsége által megszavazott ún. „pedofiltörvény”. Azonban a pedofília elítélésével együtt a törvény az azonos neműek közötti viszonyt, illetve az ezzel kapcsolatos médiatartalmak megjelenítését is határok közé szorította, a felnőtt korhatárhoz kötve. A tiltakozást és a közfelháborodást tehát az okozta, hogy a mindenki által elítélendő szexuális gyermekpornográfia a törvényben összemosódik az egyébként törvénytisztelő, homoszexuális beállítottságú emberek megítélésével. Ferenczy Flóra írásában nem a törvényről, annak meglehetősen átpolitizált anomáliáiról kí ván szólni, hanem a jelenség hátterét boncolgatja.

 

 

 

Egymásra hangolva

Két dudás - egy csárdában?

A meghatározó, erős egyéniségeket szoktuk e népi zenészekhez hasonlítani. Irányító típusok, akik lehetőleg a legtöbbet szeretnek a figyelem középpontjában időzni, és meghatározzák mások hangulatát is. Mert, ugye, nemcsak a talpalávalót fújják, hanem az ébresztőt vagy a takarodót is. Így van ez számos emberi kapcsolatban, így gyakran a házasságokban is. 

Egymásra hangolva

Stresszforrás vagy stresszoldás?

Mesélni, mesét hallgatni jó. A mesében beteljesedhetnek álmaink, reményt kaphatunk és adhatunk a lehetetlen legyőzésére, hogy igenis van értelme a jóért küzdeni, mert lesz igazságszolgáltatás. A korszellem bizonytalanságot sugall, és ma idő előtt jutnak el olyan információk, akár globális problémák hírei a gyermekekhez, amelyek félelmetessé, szorongatóvá teszik számukra a jövőt. Épp ezért meseírónak és mesélőnek egyaránt óriási szerepe van abban, hogy gyermekeink biztonságérzettel, egészséges személyiséggel cseperedhessenek fel. Mézes Judit pedagógussal, a „Mézes mesék – édes mesék” című blog írójával, eddig három mesekönyv szerzőjével
beszélgetünk a jó mesékről és a gyermeki lélekről.

Magazin

Megjelent október 01-én.

Ízelítő a tartalomból

Fizessen elő magazinunkra!

12 hónapra

6500 Ft

(postaköltséggel együtt)

Szeretnék előfizetni
Kiadványaink
A Cseresznyefa árnyékában
A bölcsesség kezdete
Minőségi idő - Időben!
Soós Attila: Reménység a veszteségben
Barátom, Jézus
Barangolások a szív országában
Előzd meg a hátfájást DVD